13.6 C
Budapest
szombat, április 20, 2024
Home Egyéb Mártogass szaloncukrot!

Mártogass szaloncukrot!

0
Mártogass szaloncukrot!

Az édességek és szaloncukrok világát egyre inkább a megújulás, a hihetetlen kreativitás, a páratlan színek, és a felismerhetően kellemes zamatok jellemezik.

Ha nincs is otthon profi „ricselő gépünk”, attól még bátran nekiláthatunk a cukormasszák csöpögtetésének és a csomagoló anyagok gyűrögetésének. De előtte még néhány szót arról, hogy hogyan is került hozzánk a szaloncukor, és kik kezdtek először ezen a néven édességet gyártani hazánkban.

A szaloncukor ősét a franciák a XIV. században kezdték el készíteni, tőlük érkeztek a német bevándorló cukorműves mesterek, a XIX. század első harmadában Magyarországra.

Népszerű volt a francia papillote nevű fondant-cukorka, aminek sztaniolpapír csomagolásába aforizmákat nyomtattak.

Papillote

Magyarországon kezdetben a szaloncukrot kézzel készítették, de a 19. század végén megjelentek az első fondantkészítő gépek is. Amelyek a Stühmer Frigyes hamburgi cukrászmester által alapított, első magyar gőzüzemű csokoládégyárában működtek, és gyártották velük a karácsonyi édességet a Gerbeaud cukrászda számára.

„Jókai még szalonczukkedlinek nevezte a szaloncukrot, ugyanis a cukorka neve a német salonzuckerl szóból ered. 1891-ben jelent meg Hegyesi József magyar-franczia szakács és vállalkozó »A legújabb házi czukrászat« című kézikönyve, amelyben tizenhétféle szaloncukrot ír le, így pl.: szalon-ananász czukorkák, szaloncréme-bonbonok, szalon-marasquin-czukorkák, szalon-pisztácz-czukorkák.”

Kugler Géza az 1891-ben megjelent „Legújabb nagy házi cukrászat” című könyvében szintén 17-féle szaloncukor-receptet írt le. A magyar cukrászdák szaloncukrait a vevők készletről vásárolhatták vagy meg is rendelhették. A megrendelő határozhatta meg, hogy milyen ízű szaloncukrot, milyen színű szaloncukorpapírba, valamint milyen színű és minőségű (sima vagy préselt mintájú) sztaniolba csomagolva kéri.

A szaloncukor-készítési műveletek közül legtovább a csomagolópapír rojtozása maradt kézi tevékenységként meg, de később az un. ricselő gép már ezt is megoldotta.

A régi, híres cukrászdákban az inasok feladata volt a rojtozó gépet működtetni. Ezekben a cukrászdákban óriási mennyiségű szaloncukrot készítettek. A formákat átszitált rizslisztbe mártották, és az így keletkezett mélyedésbe öntötték a folyékony főzött cukormasszát. A cukor megdermedése és megszáradása után csomagolták a szivárvány minden színében pompázó csillogó sztaniolpapírokba.

Ha nem lenne még szaloncukor recepted! Így szeretik mások, próbáld ki te is!

szaloncukor-7

Szaloncukor házilag

Hozzávalók:

10 dkg dió

1 evőkanál házi baracklekvár

1 tábla étcsokoládé

1 teáskanál méz

Elkészítés:

A diót daráljuk le!

Gyúrjuk masszává a mézzel és a lekvárral!

Formázzunk ki a golyókat, majd egyenként mártsuk őket gőz fölött olvasztott étcsokoládéba!

Tegyük sütőpapírra, amíg megdermednek…

Csomagolásnak is először sütőpapírt használjunk, majd keressünk valami szép csomagolóanyagot.

Szaloncukor, az igazi recept! (Isa Schneider módra)

Egy kiló kockacukrot három deci vízben főzz szálasodásig (beleteszel egy kanalat, kihúzod, szálat húz maga után).

Ezután vízzel kiöblített tálba tesszük, kicsit vízzel megpröcköljük, és fakanállal kikavarjuk addig, amíg fehér lesz. Ekkor 5 részre, vagy csak annyira osztod, ahány félét akarsz. Lehet rumeszenciás, citromos keserű mandula ízű, és akár „arak-arah” is. Deszkát bevonsz alufóliával, erre kiteríted, amilyen vastagon akarod az előzőleg újra megmelegített masszát, most már az ízesítővel.

Betesszük a hűtőbe. Ha megszilárdul, kockára vágjuk nedves késsel, csomagoljuk, és már kész is!

Kókuszos szaloncukor

Hozzávalók:

20 dkg étcsokoládé

15 dkg fehér csokoládé

2 evőkanál kókusztej

3 dkg kókuszreszelék

Elkészítés:

A fehér csokit gőz felett felolvasztjuk, majd a kókusztejjel és a reszelékkel elkeverjük. Hűlni hagyjuk, hogy formázhatóvá váljon. Ujjnyi vastag rudakat sodrunk belőle. 3 cm-es darabokra vágjuk és szaloncukrot formálunk belőle. Közben a csokit gőz felett felolvasztjuk, majd a szaloncukrokat megmártjuk benne, jól lecsepegtetjük, majd sütőpapírral bélelt sütőlemezre, tányérra tesszük és hűtőben kihűtjük.

Forralj fel fél kiló cukrot két dl vízzel, és folyamatosan kevergetve addig főzd, míg a massza hólyagos és átlátszó nem lesz. A hideg vízben lehűtött ujjaid közé csippentett masszának 2-3 centit kell nyúlnia, mielőtt elszakad, akkor kész. Ha többféle szaloncukrot szeretnél készíteni, oszd szét a masszát keverőtálakban. A citromoshoz csavard bele egy citrom levét, a felhasznált víz mennyiségét viszont arányosan csökkentsd. A diósba vagy mogyorósba keverj tíz deka finomra darált diót vagy mogyorót. Finom szaloncukrokat készíthetsz pár csepp citromlével lazított gyümölcslekvár, vaníliás cukor, vagy aromák hozzáadásával is.

Ha jól elkeverted, egy kicsit melegítsd fel, hogy kenhető legyen, és hideg tálcán simítsd el 1,5-2 cm vastagságban. Amikor megdermedt a cukor és már vágható, akkor vizes késsel vágd kis téglalap vagy kocka formákra, de akár golyókat is készíthetsz belőle. Hempergesd kakaóba, kókuszreszelékbe, csokireszelékbe, vagy vond be csokoládéval, de natúran hagyva is mennyei.

szaloncukor-3

Narancsos szaloncukor dióból (cukormentes)

Hozzávalók:

50 dkg dióbél

2 citrom reszelt héja

4 evőkanál rum (elhagyható)

1 narancs reszelt héja

1 narancs leve

1 citrom leve

5 evőkanál házi savanykás lekvár (cukormentes)

15 dkg 80% kakaótartalmú csokoládé

5 evőkanál olaj

1 teáskanál vaj

Elkészítés:

A diót pirítsd meg (vigyázz, gyorsan megég!), majd őröld finomra. Gyúrd össze a hozzávalókat. Formázz kis golyókat, majd nyomd le egy kicsit, hogy ne guruljanak el. Állítsd őket selyempapírral bélelt nagy tepsibe, vagy sűrű rácsra.

Törd össze a csokoládét, és olvaszd fel az olajjal és a vajjal, majd teáskanállal csurgasd a golyókra, így szép fényes marad a bevonat. Hagyd megdermedni, majd mártsd a talpukat az újramelegített csokoládéba.

Dolcevita szaloncukra

Hozzávalók:

50 dkg cukor

1,5 dl víz

10 dkg étcsokoládé (minimum 60%-os)

5 dkg vaj

10 dkg nagyon apróra vágott mazsola

20 dkg darált dió

10 dkg darált keksz

1 narancs héja

Elkészítés:

Főzz sűrű szirupot a cukorból és a vízből, ez körülbelül tíz perc. Időnként megkeverve hagyd kicsit kihűlni, és amikor már jó sűrű, keverd hozzá az apróra tördelt csokoládét és a vajat. Hagyd egy éjszakán át száradni, majd gyúrd össze a dióval, a mazsolával, a keksszel és a narancshéjjal. Formázz a masszából szaloncukrokat, hempergesd kakaóporba, és csomagold szép papírba.

Marcipános szaloncukor

Hozzávalók:

20 dkg őrölt mandula

10 dkg barnacukor

1 teáskanál víz

1 evőkanál kandírozott narancshéj

fél citrom leve

csipet fahéj

Elkészítés:

Őröld porrá a mandulát a barna cukorral aprítóban. Add hozzá a citromlevet, a fahéjat és a narancshéjat, majd egész kevéske vízzel őröld morzsalékosra. Ha kézzel nem lehet masszává gyúrni, adj hozzá még pár csepp vizet. Formázz szaloncukrokat belőle, majd mártsd olvasztott csokoládéba, vagy hempergesd meg kakaóporban, esetleg tejporban.

szaloncukor-2

Szöveg (történet): wikipedia.org

Fotó: irodalmibableves.hu

Previous article Francois Fiedler munkái – Francia Intézet
Next article Ragyogj te is! – akár hennával
Dr. Schneider Izabella Marosvásárhelyen, kisiparos családban látta meg a napvilágot. Magát orvos-írónak tartja, de a sajtóban olykor csak modern polihisztorként említik. Orvosi egyetemet végzett és képzőművészeti iskolában grafikusi diplomát szerzett. 32 évig volt orvos, megszámlálhatatlan kiállítás és több mint húsz különböző témájú könyv kötődik nevéhez. "Orvossá váltam és gyógyítottam, de most leginkább festek és írok."