18.6 C
Budapest
szerda, szeptember 18, 2024
Home Állvány Épület Befejeződött a Várkert Bazár felújítása

Befejeződött a Várkert Bazár felújítása

1
Befejeződött a Várkert Bazár felújítása
MTI fotó: Kovács Tamás

2014. augusztus 29-én befejeződött a Várkert Bazár rekonstrukciója, az új hajókikötő és a villamosmegállók már üzemelnek, a Lánchíd utcát pedig két hét múlva vehetik birtokba az autósok és a 86-os busz.

L. Simon László, aki kormánybiztosként felügyelte a beruházást, felidézte: április 2-án, Ybl Miklós születésének 200. évfordulóján adták át a Várkert Bazár fejlesztésének első ütemét és a kormányzat vállalásának eleget téve augusztus végére elkészültek az új épületrészek, a liftek és a mozgólépcsők mellett a királyi kertek rekonstrukciója, a mélygarázs és a rendezvényterem is.

„Mától látogatható az Öntőház udvar is, holnap pedig a kerület polgármestere megnyitja a Hungarikonok című kiállítást az északi testőrpalotában” – tette hozzá.

A beruházás két üteme, a műemléki rekonstrukció és a közlekedés-fejlesztés, valamint az új épületrészek felépítése több mint 11 milliárd forintba került, az összeget európai uniós és állami forrásokból biztosították.

A kormánybiztos beszélt arról is, hogy nemsokára megindul a budai Várban található karmelita kolostor felújítása, amely jelenleg minisztériumi háttérintézményeinek ad otthont. Jelezte, hogy a kolostorral egybeépült épületrészben jelenleg a Nemzeti Táncszínház működik, amely egy év múlva már a Millenáris park egy szintén megújuló terében kap új helyet, addig ideiglenesen a Várbazár előadóterét fogja hasznosítani.

A Lánchíd utcában a felújítással egy új „rendezvénytér” is létrejött, amelynek célja, hogy a Budavári Palota felújításának idejére és utána is képes legyen a palota belső tereinek és udvarainak kiváltására, amely kulturális és gasztronómiai élményeket nyújthat a közönségnek a forgalom hétvégi kizárásával.

Az utca csaknem 5000 folyóméter járdaszegélyt, 7000 négyzetméter bazalt kockakő burkolatot, korszerű közműveket és közvilágítást, új villamosmegállókat és zöldterületeket kapott.

„Ma már nem mesekönyv”

Tarlós István főpolgármester arról beszélt, hogy a 2010-ben elindult gondolkodásmód folytatásával időről időre élhetőbb és szerethetőbb várossá válik Budapest. Úgy vélte: építészeti, városépítési szempontból a kiegyezés után élte virágkorát a főváros, később viszont nagyon kevés történt. 2010 óta nagyobb szerepet kapnak a közösségi terek, a gyalogos utcák, a belváros mellett a külső kerületek is fejlődnek – tette hozzá, megjegyezve: Budapest fejlesztési koncepciója ma már „nem mesekönyv”, hanem komoly műszaki gondolkodás terméke.

A főpolgármester ennek egyik bizonyítékaként hivatkozott a Várkert Bazárra és környékére, ahol élhető közösségi tér jött létre. Kitért arra: a vári gépkocsiforgalom csökkentése továbbra is cél, emellett folyamatban van 21 környezetbarát, elektromos autóbusz beszerzése is.

Vannak még tervek

Nagy Gábor Tamás, az I. kerület polgármestere egy sebhelyhez hasonlította a Várkert Bazárt, ami eddig elcsúfította Budát. Felidézte, hogy a felújítással nagy volumenű, összetett munkára vállalkoztak. Kifejtette, hogy a beruházás nem ér véget, hátra van az Lánchíd utca és a Clark Ádám tér összekapcsolása, a Döbrentei és a Szarvas tér befejezése.

A polgármester a hagyomány és megújulás fontosságát hangsúlyozta, szavai szerint „megőrizve kell meghaladni és meghaladva kell megőrizni emlékeinket”.

A hétvégén színes, komoly- és könnyűzenei koncertekkel, gyermekprogrammal, valamint hat kiállítással várja az érdeklődőket a Várkert Bazár. Az északi palotában Kárpáti Tamás gyűjteménye a Világörökség – magyar örökség: Hungarikonok kiállítás több mint száz hírességhez kötődő relikviát mutat be kortárs művészeti alkotásokba ágyazva, az Ybl-bicentenárium alkalmából meghirdetett rajz- és fotópályázat alkotásait bemutató tárlatot pedig a várat egykor megtámasztó boltívek között láthatja a közönség. Ezek mellett a déli palotákban áprilisban megnyílt három kiállítás is látogatható lesz.

Hétvégén ingyenes a megtekintés

A hegybe vájt multifunkciós terem nagyobbik részében a Nemzeti Táncszínház négy ingyenes előadása várja az érdeklődőket augusztus 30-án és 31-én, míg a terem másik részében egy hatalmas Budapest-makett lesz körbejárható.

A kiállítások a hétvégén ingyenesen tekinthetők meg, ahogy augusztus 29. és 31. között valamennyi programon való részvétel is díjtalan.

MTI fotó: Kovács Tamás
MTI fotó: Kovács Tamás