3.9 C
Budapest
kedd, március 19, 2024
Home Egyéb Plazmaferezis-központ nyílt

Plazmaferezis-központ nyílt

0
Plazmaferezis-központ nyílt
MTI fotó: Vajda János

Miskolcon nyitotta meg az első magyarországi plazmaferezis-központját a CSL Plasma, a tizennyolc speciális ággyal és a legkorszerűbb berendezésekkel felszerelt létesítményt 2015. július 16-án adták át. A donoroktól levett vérplazmából életmentő gyógyszerek készülnek vérzékeny, immunhiányos betegeknek, baleseti és égési sérülteknek.

MTI fotó: Vajda János
MTI fotó: Vajda János

Az átadáson Randy Furby, az ausztráliai, melbourne-i központú CSL Plasma elnöke azt mondta: jelenleg huszonhat országban 12 ezer embert foglalkoztatnak.

A társaság történetét felidézve kifejtette: Emil von Behring alapította 1904-ben a céget. A német orvostudós 1901-ben kapta meg az első orvosi Nobel-díjat a szérumterápiák területén végzett orvostudományi munkájáért, bizonyos mértékig neki köszönhető a diftéria és a kolera visszaszorítása is. A Behringwerke a fertőző betegségek elleni szérum és oltóanyag gyártásával kezdte működését, majd vált Európában az első olyan vállalattá, amely ipari mértekben állított elő frakcionált plazmát.

Michael Schröder, a társaság európai vezetője arról szólt, hogy a világon egymillió embernek van szüksége plazmapreparátumokra, Magyarországon mintegy négyezer krónikus beteg szorul ilyen készítményekre.

A donorok jelentőségét méltatva azt mondta: nélkülük az egészségügyi rendszerek képtelenek lennének kielégíteni a plazmakészítmények iránti egyre növekvő igényeket. A CSL Plasma új donorokat szeretne bevonni ebbe az úgynevezett életmentő láncolatba, a cél az, hogy Európa önellátóvá váljon a plazmakészítmények előállításában.

Michael Schröder megemlítette: a tervek szerint Nyíregyházán és Pécsen is nyílik hamarosan plazmaferezis-központ.

A 18 és 60 év közötti, egészséges donorok évente akár 33 alkalommal is adományozhatnak vérplazmát. A központban egy úgynevezett plazmaferezis eljárás segítségével veszik le a vért, amelyből a plazmát kinyerik, majd a vérsejteket és a vérlemezkéket visszajuttatják a donor szervezetébe. A leadott plazma mennyisége jellemzően 650 és 850 milliliter között van. A plazmaferezis egy-másfél órát vesz igénybe, ugyanakkor a plazma sokkal gyorsabban termelődik újra a szervezetben, mint a vérsejtek.

A donoroknak a CSL Plasma költségtérítést nyújt.

Kiss Gábor, Miskolc alpolgármestere az eseményen úgy fogalmazott: bízik abban, hogy ennek az egészségügyi központnak a jelentőségét minél több miskolci felismeri, és válik majd donorrá, életmentővé.

A miskolci létesítmény a teljes kihasználtságát elérve várhatóan 30-35 alkalmazottat foglalkoztat majd, a központban évente több ezer „plazmadonációt” végezhetnek.

MTI-hír